Primarul general al capitalei, Ciprian Ciucu a dispus ca Poliția Locală să verifice toate construcțiile ilegale apărute pe domeniul public în zona centrală, cu precădere pe cele din aria protejată.
„Acestea afectează vizual orașul nostru, blochează trotuarele și creează un sentiment de dezordine și devălmășie. În același timp, am analizat care sunt cauzele pentru care autorizațiile pentru ocuparea domeniului public pentru terase și restaurante se emit cu greutate. Luăm în considerare debirocratizarea și ușurarea procesului de autorizare, prin amendarea regulamentului existent”, a precizat Ciprian Ciucu.
Conform edilului, în general, avizul de la Direcția de Urbanism nu se primește deoarece dosarele depuse au următoarele vicii: propun prea multe mese și nu lasă suficient loc liber pentru trecători; nu pun mesele doar în fața restaurantului lor pentru că „la vecin oricum nu e nimic”; nu propun doar piese de mobilier urban; „confundă” umbrelele cu copertine mobile fixate de fațade, pentru care este nevoie de autorizație, nu de aviz; „confundă” copertinele mobile fixate pe fațadă cu pergolele cu panouri mobile; consideră că sintagma „fixate de fațadă” nu exclude existența unor stâlpi fixați de caldarâm și închiderea lateralelor.
„Voi invita reprezentanții industriei HORECA la discuții pentru a găsi cele mai bune soluții împreună, astfel încât orașul să nu arate ca o sorcovă, iar operatorii de terase și restaurante să-și poată desfășura cu ușurință și în legalitate activitatea”, a transmis Ciprian Ciucu.











