Administraţia Prezidenţială a anunţat că preşedintele Nicuşor Dan şi preşedinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, vor efectua luni după-amiază o vizită comună la Portul Militar Constanţa şi la Baza 57 Aeriană „Mihail Kogălniceanu”.
Conform programului oficial, Ursula von der Leyen va sosi la ora 15:00 pe aerodromul de la Kogălniceanu, iar apoi, împreună cu şeful statului, va merge în Portul Militar, unde va vizita fregata „Regele Ferdinand”.
După acest moment, cei doi oficiali se vor întoarce la baza aeriană pentru convorbiri oficiale, întâlniri cu militarii aflaţi în dispozitiv şi o conferinţă de presă comună. Potrivit Administraţiei Prezidenţiale, temele de discuţie vizează întărirea cooperării dintre Uniunea Europeană şi NATO, precum şi modalităţile de prevenire, detectare şi descurajare a ameninţărilor maritime şi hibride.
Vizita în România face parte dintr-un turneu mai amplu al Ursulei von der Leyen, început pe 29 septembrie, care include Letonia, Finlanda, Estonia, Polonia, Lituania şi Bulgaria. Reprezentanţa Comisiei Europene la Bucureşti arată că scopul acestor deplasări este de a sublinia sprijinul Uniunii pentru statele membre aflate la frontiere cu Rusia sau Belarus.
În toate ţările vizitate, inclusiv în România, şefa Executivului comunitar are programate întrevederi cu responsabili guvernamentali şi militari pe tema securităţii şi apărării Europei, cu accent pe cooperarea UE-NATO şi pe răspunsul comun la provocările hibride şi maritime.











